ŽIVOTOPIS

Obrazy malíře ILKO mají silné charisma: díky dokonalé barevné paletě a perspektivě mají schopnost nechat diváka do sebe vstoupit a pobývat v nich, toulat se krajinou, lesem, loukou, brouzdat zlatým listím či procházet pražskými uličkami. Projdete jimi a jdete dál, za tajemstvím smyslu, kam Vás ILKO zavede.

O umělci
 
ILKO – vlastním jménem Alexandr Iljuščenko. Narozen roku 1955 v Bělorusku. Studia hudební konzervatoře, obor operní zpěv v Gomelu. Studia malby v atelieru ak. mal. Pakotaškina v Gomelu. V Gomelu pracoval po vojně 5 let jako výtvarný aranžér.

Od roku 1987 je jeho novou vlastí naše země. Usadil se v Českých Budějovicích, kde pracoval v polygrafickém průmyslu jako počítačový grafik. V roce 2001 se přestěhoval do Prahy, po několika letech se dále přemístil do Příbrami. Zde vznikala díla s převážně přírodní tematikou, mimo jiné i cyklus pláten Svatá Hora. Po pěti letech se znovu vrátil do Prahy, kde dále tvoří a učí své žáky. Po celý svůj život se věnuje malbě a kresbě. Začínal vystavovat pod uměleckým jménem ILKO v Českém Krumlově, v Německu a v Praze v galerii D-Art v Nerudově ulici a galerii Elena v ulici Týnské. V roce 2002 zakoupila 9 obrazů The European Fine Art Gallery se sídlem v Münstru.

Systematická výstavní kariéra malíře se datuje od roku 2003, kdy začal spolupracovat s PhDr. J. Špačkovou. V roce 2005 navázal spolupráci s Galerií Vltavín, galerie Kodl jeho obrazy několikráte prezentovala na sálových aukcích na pražském Žofíně. V letech 2003-2014 bylo uskutečněno jeho 51 autorských výstav a 7 společných, z toho vystavoval v Paříži, v Miláně a 3x v USA. ILKO je nedílnou součástí české výtvarné scény a jeho obrazy jsou zastoupeny v soukromých sbírkách nejen v ČR, ale především v USA, Francii, Švédsku, Dánsku, Norsku, Španělsku, Švýcarsku, Německu atd. O jeho výstavách informují média: Český rozhlas, TV Relax, TV Metropol, TV Prima v regionu, denní tisk a novinky.cz
 
 


 
  Malíř světla
Odborníci ILKO řadí do kategorie novoromantismu těžícího z impresionistické a symbolistní malby. Co můžeme očekávat a nalézat v jeho umění? Většina diváků obrazů tomu říká „pohlazení po duši“. Při otázce, jak tento pocit vzniká, zjistíme, že to způsobují především barvy, jejich dokonalá harmonie. ILKO míchá barvy s nebývalým citem a výsledek je pro oko dokonalý, tudíž velmi příjemný. Rovněž technika malby, tahy štětce a špachtle, nahození barev oku ladí. Obrazy jsou většinou prozářené a světlo z nich prosvítá velmi přirozeně, v intencích slunečních paprsků i světla duchovního.

ILKO je filozof a věřící člověk, světlo v jeho pojetí je nositel života, lásky, dobra i pravdy. Jeho obrazy však jsou i přes harmonii provokativní a vybízejí k zamyšlení. Tomuto způsobu tvorby vyhovují nejvíce přírodní témata, krajiny jako stavy duše, ale i městská zákoutí, figurální malby, zátiší i portréty. ILKO má však další tváře, a proto i jeho umění má více podob. V abstrakci a surrealismu se pohybuje stejně jistě jako v novoromantismu.
 


 
Více o jeho tvorbě
 
ILKO se nepřestal věnovat i kresbě. V tomto směru je kresba klasická, zahrnuje akty, portréty, zvířata, ptactvo, pražské uličky i krajinky provedené černou a barevnou tuhou. ILKO není malíř jednoho směru, jedné barevné škály a stylu. Vždy překvapí novým obrazem, novým rozměrem chápání času, vztahů, života a smrti, vždy je tvůrčí a svůj.

Má svá tajemství, která se svým světlem vkládá do obrazů. Jeho tvorba je dobrodružství pro něj i pro jeho sběratele. ILKO je jako umělec a člověk těžko uchopitelný, jeho myšlenky brouzdají v netušených oblastech a jeho obrazy to o něm vypovídají. Mají tematicky i stylově široký záběr, jsou vyrovnané i provokující, ale vždy nás ve finále pohladí po duši.

Obrazy malíře ILKO mají silné charisma: díky dokonalé barevné paletě a perspektivě mají schopnost nechat diváka do sebe vstoupit a pobývat v nich, toulat se krajinou, lesem, loukou, brouzdat zlatým listím či procházet pražskými uličkami. Projdete jimi a jdete dál, za tajemstvím smyslu, kam Vás ILKO zavede.

Ilkovy obrazy mají duši a v tom je jejich síla.
   
 
 
 
2017 © Alexandr Iljuščenko – Veškerá práva vyhrazena
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace